Пројекат Округли сто - Храна и здравље

У оквиру Хоризонт програма, Европски биро за животну средину и Глобални климатски фонд, организације из Брисела, организовале су Округли сто - Храна и здравље. Циљ овог пројекта је прилагођавање теме од значаја за нас и нашу средину. Као Еко-школа показали смо пример добре праксе кроз видео запис – Одржива производња хране. Представили смо порекло хране, начин како је настала и испитали да ли су поштовани принципи одрживог развоја социјалне, економске и животне средине. Представили смо здраве оброке и здраву ужину. Учеснице и излагачи у овом пројекту биле су ученице Емилија Арсић и Леонора Ристић из одељења 4/5.

Еразмус+

Пројекат: Прозор у свет

Партнери на пројекту:

• Ekonomski koleџ (Colegiul Economic Mangalia), Мангала, Румунија
  • Е.Е.Е.К (E.E.E.EK NAOUSAS), Његуш, Грчка
  • Гимназија Бора Станковићˮ, Врање, Србија

Трајање пројекта:

• фебрура 2023. децембар 2023. фодине

Координатор пројекта:

• Ненад Стојиљковић, наставник историје

Борј наставника укључених у пројекта:

• Седморо наставника је било директно укључено у пројекат

Број ученика укључених у пројкат:

• Укупан број директно укључених ученика из све три школе је преко 160 ученика
  • Укупан број директно укључених ученика из Гимназије Бора Станковићˮ Врање је преко

Циљ пројекта:

• Циљ пројекта је да помогне у заједничком учењу кроз разне правце: ученик ка ученику, ученици ка школи, школа ка ученику. Да се код ученика и наставника у све три школе подигне свест о глобалним проблемима с аакцентом на еколошке пробелем, превазилажење различитости и боље упозанвање ученика са инклузијом и са којим проблемима се они сусрећу. Да рзбију било које предрасуде уколико су их имали и да се кроз дружење са својим вршњацима из других земаља виде колико у ствари имају иста интересовања.
  • Главни циљ је био да ученици радећи локално себе почну да сагледавају као грађане света и да кроз те мале локалне промене могу да премене свет на боље нарочито по питању заштите и очувања животне средине..

Активности на пројекту:

1. Драгоцене спознаје

-        Размена преко видео линка података о партнерима и упознавање, разговори о сличностима и разликама, празговор о инклузији и колико је она важна

1. Наши специјални пријатељи – мобилност у Грчку

-        Путовање у Грчку, где у ученици из Грчке и Србије се упознали са ученицима који раде по инклузији. На тај начин је остварена лепа сарадња између све три школе а наши ученици су имали увид у проблеме с акојима се сусрећу ученици који раде по инклузији. Поред тога наши ученици су се упознали и са одрживим принципима рада школе у Грчкој, начинима рециклаже, начине на који се прави компст, како се гаје и узгајау биљке. Свака школа је кувала своју традиционалну храну једни за друге. Поред тога посетили смо све велике занменитости Његуша и тиме се упознали са богатом културним наслеђем овог града и његове околине.

1. Прозор у свет – размена културног и језичког наслеђа и знања

-        Ученици су преко видео линка одабрали и разменили традиционалну храну, плес и обичаје за сваку земљу учесника на пројекту.

1. Школска башта негује велике умове

-        Прављење зеленог кутка у свакој од школи партнера. Пошто Врањска гимназија нема башту, одлучено је да се од рециклираног материјала у нашој школи направе два Зелена хаба испод степеништа. Научено у Грчкој је примењено и практично тако што је професорка биологије Гордана Николић је заједно са ученицима у одговарајучће жандињере посадила украсне биљке и цвеће. Ученици су од палета уз помоћ професора направили места за седење. Професор ликовне културе Александар Ђорђевић је оплеменио и исцртао зидове. ПКупљена је и вештачка трава и на тај начин су ученици добили место за дружење, учење и одмарање.

1. Еко-креативност – уметнички и књижевни рад приказан у заједници

-        Све три школе су организовале литерарно књижевни конкурс на тему екологије. Пристигло је више од 60ак цртећа и 20ак књижевних дела. Жири из све три шпколе је прогласио најбоље радове и победници су добили одговарајуће награде. Постери са лсикама су оштампани и окачени у Холу Гимназије тако да су сви ученици школе могли да уживају у њима.

1. Школа је супер!

-        У све три школе је организовано дружење ученика који су на крају из својих школских башта насталих у овом пројекту послали јаку поруку у борби против климатских промена.

1. Бицикл-генератор – претварање људске енергије у електричну

-        Учници из Румуније су уз помоћ својих професора помогли ученицима у остале две школе да од старог бицикла направе генератор струје. Стари бицикл је повезан са динамо машином и украсним светиљкама и постављен у Зеленом хабу.

1. Еко-у тренду, Еко-пријатељски – камања украшавања са одрживим ресурсима

-        Украшавање школе за за Нову Годину и Божић од рециклираног материјала је унео празнички дух у нашу школу која је била украшена уз помоћ ученика и професора. На тај начин ученицима је указан значај рециклирања као и да од нечег старог може да се направи нешто што се користи за украшавање а самим тим се чува и животна средина.

сајт пројекта: https://windowttworld23.wordpress.com/

youtube каналhttps://www.youtube.com/@WindowtotheWorld23